Zkušenost členů o. s. Za branou se zaměstnáváním propuštěných vězňů v Praze

03.11.2011 14:39

Pokud jste byl/a právě Vy (nebo někdo z Vašich blízkých) propuštěn z vězení a hledáte práci, doporučuji okamžité zaevidování na úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště. Jako zaevidovaný uchazeč o zaměstnání dostanete od úřadu práce nabídky práce a současně vám stát v době zaevidování platí zdravotní pojištění – nenarůstá Vám tak dluh. Seznam úřadů práce je zde: https://portal.mpsv.cz/upcr/kp. Nespoléhejte se ale jen na úřady práce, prohlédněte si rovněž poptávku následujících firem a internetové servery s nabídkami práce (na konci článku).

V minulosti se mnoha propuštěným vězňům, se kterými jsme byli v kontaktu, podařilo do začátku najít solidní brigádu - úklid, vykládka zboží či doplňování, a to přesto, že měli záznam v rejstříku trestů. Záznam v R.T. podle zákoníku práce sice nesmí být překážkou v přijetí na pracovní pozice typu uklízení veřejných prostranství (ukradnout lopatu se nevyplatí), v praxi někdy ale překážkou bývá: Někdy pomůže upřímnost – vzít s sebou výpis z R. T. a vysvětlit, jaký trestný čin jste spáchali a že to nemá vliv na Vaší nynější práci. Jindy je lepší se o výpisu vůbec nezmiňovat.

Důležité je působit solidně – umytě, oholeně, oblečeně, střízlivě a být rozhodnut/a pracovat zodpovědně. Nebojte se a nenechte se zastrašit někdy nepříjemnými personalistkami, které ve firmách vybírají lidi na práci, stůjte si za tím, že chcete práci a jste solidní. Stejně tak můžete narazít na někoho velmi příjemného.

Pokud máte strach z jednání s lidmi, což je pochopitelné, nechte se k firmě doprovodit kamarády nebo někým z rodiny. Kamarády a rodinné příslušníky ale nechte čekat venku, vypadal/a byste jinak před personalistou nesamostatně. V jednání buďte pokorní, doptávejte se na nejasné věci a nehádejte se.

Nezapomeňte, že po propuštění z vězení Vás ihned nezaměstnají na atraktivních místech, nemá cenu dělat ze sebe machra, musíte být připraven/a přijmout jednoduše to, co je, a neohrnovat příliš nos. Práce je pro Vás především náplní volného času, který byste jinak mohl/a promrhat a nakonec byste z toho stejně radost neměl/a. Takhle získáte alespoň nějaké peníze na legální živobytí. Peníze nejsou všechno, ale je dobré mít alespoň kde bydlet a co jíst. Časem se vypracujete a budete mít peníze i na věci, které Vám dělají radost, ze začátku hodně šetřete a nepředvádějte se. Nekupujte si nic na půjčku a nenechte se zmanipulovat reklamou v televizi, buďte trpělivý/á.

Nezapomeňte si dávat pozor, abyste nepracoval/a na černo - vždy chtějte písemnou smlouvu. Nenechte se „kamarády“ zlákat na práci na černo bez smlouvy, často se pak stává, že Vám "zaměstnavatel" nic nezaplatí, ačkoli jste u něj třeba dva měsíce pracoval/a. Nebuďte naivní – na svobodě jsou lidé stejně „vynalézaví“ jako ve vězení, dávejte si pozor a buďte ostražití vůči všemu, co Vám slibuje rychlé a snadné získání peněz nebo věcí.

Zde je krátký seznam firem, se kterými v minulosti udělali Vaši předchůdci dobré zkušenosti – vždy je lepší zajít přímo na místo firmy a mluvit osobně s lidmi, kteří mají zaměstnávání na starosti, často se stává, že do telefonu Vám řeknou, že práci nemají, ale ve skutečnosti ji mají: potřebují Vás prostě vidět.

 

Komwag, podnik čistoty a údržby města, a.s.

https://www.komwag.cz

Perucká 2542/10

120 00 Praha 2 - Vinohrady

Tel.: +420 236 040 000

 

Rossy service - úklidová / zahradnická firma

https://www.rossyservice.cz

Nad Opatovem 2026/1

 

Credit Czech (brigady)

https://www.creditczech.cz

 

Agentura PLUS (brigady)

https://www.brigady.info/cz

 

dalsi nabidky na techto adresach

https://www.jobs.cz/brigady/

https://www.prace.cz/brigady/

https://www.annonce.cz

https://www.profesia.cz/brigady/

Projekt integrace - Job klub, rekvalifikace a pracovní pozice vhodné pro bývalé vězně (doporučujeme zkusit!)
Kazašská 1427/4
tel.: +420 222 764 511
www.projektintegrace.cz

 

Pomoc s hledáním práce navzdory záznamu v RT Vám může sdružení Rubikon (dříve SPJ), ti mají vymezené působení na Prahu, Středočeský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj.  https://www.rubikoncentrum.cz/

Jiří Mataj, o. s. Za branou

Zpět

Máte sami osobní zkušenost s hledáním práce po propuštění z vězení? Myslíte si, že je těžké najít práci se záznamem v rejstříku trestů?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

© 2010-2016 Za branou, tel.: 775 722 784, zabranou@gmail.com zodpovědný redaktor: Jiří Mataj