Shrnutí semináře „Práce za branou před i po propuštění.“ 2. Část

04.11.2011 11:11

Ve 2. části semináře vystoupil dr. Ladislav Zamboj z Poradny pro lidská práva. Informoval o aktivitách poradny v oblasti zaměstnávání osob, kteří mají záznam v rejstříku trestů, a to jednak jejich možností podnikání dle živnostenského zákona a dále při nástupu do pracovního poměru.

Díky aktivitě této Poradny, která se věnuje především problematice zamezení diskriminace občanů ve všech oblastech a která podávala k Ústavnímu soudu stížnost, došlo ke změně živnostenského zákona, který nyní umožňuje podnikání i osobám se záznamem v rejstříku trestů – kromě případů, kdy by podnikání přímo souviselo s jejich dřívější trestnou činností.

Dále podrobně informoval o případě, kdy zaměstnavatel odmítl zaměstnat občana na pozici uklízeče ulic z důvodu, že má záznam v rejstříku trestů. V této věci probíhá v současné době soudní řízení ve věci ochrany osobnosti, které nebylo dosud ukončeno. Dr. Zamboj upozornil i na finanční náročnost těchto řízení, což může být pro klienty (a poradnu, která je zastupuje), v případě neúspěchu, někdy značným problémem.

Účastníci semináře si dále v diskusi vyměňovali názory a zkušenosti se zaměstnáváním osob se záznamem v rejstříku trestů. Svůj názor můžete vložit do diskuze níže.

JUDr. Bedřiška Kopoldová

Zpět

Myslíte si, že je zaměstnávání (propuštěných) vězňů riskantní?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

© 2010-2016 Za branou, tel.: 775 722 784, zabranou@gmail.com zodpovědný redaktor: Jiří Mataj