Primární prevence a Projektové dny na ZŠ: S Romanem opět na Karlovarsku

07.11.2012 09:48

Když jsme v dubnu 2012 poprvé předstoupili s Romanem v Karlových Varech před studenty v rámci školské primární prevence, měli jsme z toho velmi dobrý pocit. Naprostá většina žáků-bylo jich asi 200-hlasovala pro, aby se pomáhalo propuštěným vězňům. O. s. Bludiště nás pozvalo k další spolupráci ve dnech 29. a 30. října.

Tentokrát jsme na Karlovarsku strávili už celkem dva dny, například v Nejdku nebo v Chebu. Roman svůj příběh "tam a zase zpátky" (rozuměj do vězení a zpět na svobodu) odvyprávěl celkem na šesti školách. Na celé akci jeho i nás zaujaly reakce žáků a studentů, téměř bez výjimky velmi koncentrovaných a bez okolků pokládajících chytré, důsledné, ale taktní otázky. Tak jsme zavítali s mikrofonem do několika tělocvičen a jednou opět do kina. Hlavně jsme rádi za jedno:

Roman, který kdysi býval opravdu kvítko a ve vězení strávil celkem 8 let, cítí, že přednáškami a prevencí může tak trochu splatit svůj dluh. Jeho výhodou je, že se do společnosti opravdu dokázal zařadit a dokonce se srdnatě utkat s dluhy. Proto zní jeho příběh nejen věrohodně, nýbrž nabízí i naději.


Beseda na ZŠ Karlovarské v Nejdku

Velmi nás potěšila také zpětná vazba od pedagogů:

"(...) jsme rádi, že se Vám u nás líbilo. A hodnocení ? Výborné! Vaše činnost je opravdu užitečná a já i mí kolegové, se kterými jsme o besedě samozřejmě mluvili, jsme byli překvapeni otevřeností pana Romana a shodli jsme se na tom, že beseda byla pro naše děti velkým přínosem. Přejeme panu Romanovi i Vám do dalšího života hodně štěstí." Mgr.Bedřiška Treglerová, zástupkyně ředitelky, Základní škola Nejdek, Karlovarská, p.o.

"(....) Beseda se nám moc líbila. Měla jsem trochu obavy, aby se žáci nějak "nejapně" nechovali, ale opravdu je to zajímalo. Někteří žáci se s touto problematikou již setkali - jsou z rodin, kde jeden z rodičů je ve výkonu trestu, nebo jsou z dětského domova a také mají tuto zkušenost. Ti, kteří to neznají měli šanci zjistit, že to poznat nechtějí. Když jim to budeme vyprávět my nebo Vy, nevezmou si z toho to správné ponaučení, jako když to velmi sugestivně vyprávěl pan Roman. Člověk se na šikmou plochu dostane, ani neví jak. Měli bychom jistě (hlavně učitelé) ještě spoustu dotazů, ale to by beseda trvala mnohem déle. Bylo to poučné, v příjemné atmosféře a pro všechny zajímavé. Paní učitelky budou pokračovat v hodinách občanské a rodinné výchovy. (...)" Mgr. Vladimíra Veselá, zást. řed. a metodik prevence, ZŠ Radonice

Dále článek na strákách 5. ZŠ Cheb, kde byla přednáška zakomponována do Projektového dne, a ze ZŠ Karlovarské v Nedjku.

Mgr. Jan Frank, o.s. Za branou

Zpět

Vyhledávání

© 2010-2016 Za branou, tel.: 775 722 784, zabranou@gmail.com zodpovědný redaktor: Jiří Mataj