Prison Family & Art Fest je za námi

01.12.2013 09:58

Prison Family & Art Fest

28. 11. 2013 v Kině Atlas v Praze, Sokolovská 371/1, Praha 8

Tak to máme za sebou. Ve čtvrtek 28. 11. 2013 jsme v pražském Kině Atlas uskutečnili celodenní akci - Prison Family and Art Fest. Přeložit by se to dalo asi jako "Vězeňský rodinný a umělecký festival".

Od 10 do 12 hodin jsme v malém sále kina řešili ožehavé téma: činnost občanských sdružení, která odsouzeným poskytují tzv. společenské záruky za účelem úspěchu žádostí o podmíněné propuštění z vězení. Buď zdarma nebo za úplatu - v tom ona ožehavost. Více o semináři se dočtete již brzy od JUDr. Bedřišky Kopoldové.

Od 14 hodin jsme, tentokrát ve velkém sále, promítli snímek Petra Mikšíčka "Rodina počká", v němž s úspěchem účinkovali členové naší svépomocné skupiny osob blízkých lidem ve vězení. Více než 80 diváků v sále mělo možnost na příběhu Aleny a Petra, Evy, Ivany a Saši vidět, jak výkon trestu dopadá na příbuzné a blízké odsouzených. Hrdinové snímku po projekci vystoupili na besedě.

Přestávku jsme věnovali hlasování o nejsympatičtější umělecké dílo zaslané na akci z celkem 12 českých věznic (Plzeň, Oráčov, VV Ostrava, Heřmanice, Světlá n. Sázavou, Všehrdy, VV Pankrác, VV Ruzyně, Mírov, Znojmo, Rapotice a Břeclav).

Odpolední blok otevřela beseda s Romanem a Pavlem, muži, kteří kdysi byli vězení (oba dohromady 24 let), ale vrátili s úspěchem a se Za branou jezdí hovořit o svých zkušenostech na základní a střední školy žákům a studentům.

Na tento bod jsme přirozeně navázali besedou věnovanou zaměstnávání osob po výkonu trestu. Jejími aktéry byli Tomáš Ervín Dombrovský a Jana Machálková z Práce.cz a Zdeněk Modálek, personalista firmy CDV služby, s. r. o.  Řeč byla o dobrých příkladech zaměstnávání našich klientů. S potěšením jsme konstatovali, že takové rozhodně existují.

Odpolední blok doprovodil nadmíru milý host: Radek Žalud. Vyslechli jsme od něj několik duchovních písní, které zpíval na své někdejší návštěvě také vězňům v Kynšperku. Radek ale nezůstal jen u toho. Jako nevidomý toho sám dost ví o předsudcích, vězňům, kteří se snaží o návrat k řádnému životu, popřál, aby byli v překovánání bariér úspěšní jako je on sám.

Závěr dne nemohl skončit jinak než vyhlášením vítěze umělecké soutěže. První místo obsadil Luděk S. z VV Ostrava s objektem keramické věznice, druhé Martin H. ze Všehrd s drátkovanou kompozicí náhrdelník a náramek a na třetím místě se umístil cyklus obrázů "Doma v Africe", autora Ejindu Urama, tč. Věznice Všehrdy. Více v článku od Bedřišky Kopoldové.Všem, kteří na naší akci dorazili, moc děkujeme a těšíme se někdy opět na viděnou!

Mgr. Jan Frank

Zpět

Vyhledávání

© 2010-2016 Za branou, tel.: 775 722 784, zabranou@gmail.com zodpovědný redaktor: Jiří Mataj